Mindenki tudja, hogy a testmozgás sok szempontból jót tesz, de sokak számára a legfontosabb előny a pszichológiai. Egyszerűen fogalmazva, a testmozgás hatására jobban érezzük magunkat. De hogyan?
Molekuláris mechanizmusok a testmozgás és a depresszió között
A testmozgás depresszióellenes hatásainak egyik kulcsszereplője a kynurenin nevű biokémiai anyag, amely a triptofán nevű aminosavból keletkezik. A kinurenin átalakulhat kinurénsavvá, amely neuroprotektív szer, VAGY kinolinsavvá, amely neurotoxin, és a depresszióval hozható összefüggésbe. Az edzésben lévő izmok felveszik a kynurenint, ami megakadályozza annak kinolinsavvá való átalakulását, és ezáltal segít megelőzni a depressziót. Egy másik biokémiai anyag, amely részt vesz a testmozgás antidepresszáns hatásában, az úgynevezett agyi neurotrofikus faktor vagy BDNF röviden. A BDNF kulcsszerepet játszik a neuroplaszticitásban, ami az agy azon képességét jelenti, hogy átstrukturálja önmagát. A neuroplaszticitás korlátozott a depresszióban és más mentális zavarokban. A testmozgás megnövelte a BDNF-et, és segít az agy átalakításában és a stresszhez való alkalmazkodásban, ami kulcsfontosságú a depresszió megelőzésében és kezelésében, miközben javítja a kogníciót.
Testmozgás és az endokannabinoidok
A testmozgás fokozza az endokannabinoidokat is, amelyek csökkentik a szorongást és a fájdalomérzetet. A kenderből és a marihuánából származó, ma már hírhedt CBD egy a sok kannabinoid közül, és a tudósok egy egész kannabinoidrendszert azonosítottak az emberben. Ugyanakkor a testmozgás fokozza az endogén ópiátok termelődését - igen, a szervezet az ópiátok saját változatát állítja elő, hogy segítsen a fájdalomcsillapításban. A szervezet által termelt ópiátok egyik osztálya a jól ismert béta-endorfinok.
A testmozgás másik kulcsfontosságú antidepresszáns mechanizmusa, hogy az erőteljes testmozgás növeli a norepineferin és a dopamin szintjét, és segít az agynak egyensúlyba hozni a stresszreakciót. Mindkét neurotranszmitter erős képességgel rendelkezik a depresszió megelőzésére és visszafordítására. Ezek a többszörös biokémiai útvonalak valószínűleg szinergikusan működnek együtt a testmozgás csodálatos antidepresszáns hatásainak létrehozásában.
Fontos megjegyezni, hogy a testmozgás nem helyettesíti a depresszió klinikai kezelését. Bár a testmozgás hatékony, nem 100%-ban hatásos, és a depresszió gyakran az öngyilkosság előszobája. Hosszan tartó, nem enyhülő depresszió esetén mindig fordulj engedéllyel rendelkező egészségügyi szakemberhez.
Amennyiben ez a helyzet nem áll fenn, de mégis segítségre van szükséged, keress bátran!
Kép: Pexels.com